Sakın dine küsmeyin

Diyanet İşleri Başkanı'ndan gençlere 'Din' tavsiyesi
“Kendini dindar olarak tanımlayan kişilerin yaptıklarından dolayı sakın dine küsmeyin”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son günlerde İslam dünyasında yaşanan olaylara değinerek, öğrencilere hitaben “Kendini dindar olarak tanımlayan kişilerin yaptıklarından dolayı sakın dine küsmeyin” dedi.


Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘İslam ve Üniversite’ konulu konferansa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez katıldı. Konferans öncelikle Furkan Çınar’ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarının ardından konferansa geçildi. Konferansta konuşan Prof. Dr. Görmez, son günlerde İslam dünyasından yaşanan olayları değerlendirdi. Görmez, öğrencilere yaşanan olaylardan dolayı dine küsmemelerini isteyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son günlerde ve yıllarda İslam dünyasında olup bitenler, Türkiye’de olup bitenler. Kendilerini dindar olarak tanımlayan kişilerin yapıp, ettiklerinden dolayı sakın dine küsmeyin. Eğer, dini sadece dindarların hayatında görmeye kalkışırsanız yanılırsınız. Bugün Bağdat’ta, Şam’da ateşler yükseliyor. Bunun en büyük sebebi üzülerek söyleyeyim, herkes kendini hakikatin yerine koymaya çalışıyor. Allah, biz Müslümanlara hakikatin yolunda olmayı emretti. Kendimizi hakikatin yoluna koymayı emretmedi. Üzülerek belirteyim, en büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendini, kendi düşüncesini, kendi cemaatini, hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Hâlbuki biz hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmekle emir olduk. Hiç kimse ’hakikat avucumda, benim’ diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz. Batı’da dine koyulan mesafeler, din karşıtı bütün ideolojiler dindarların tartışmalarından meydana gelmiştir. Dindarlar birbirleriyle yüzyıl mezhep çatışmaları içine girdiler. Ve genç kuşaklar ’din buysa biz o dünyada yokuz’ dediler ve dinden, hakikatinden kopmayı tercih ettiler. Korkarım bu İslam dünyasında da bu anlamsız bu beyhude tartışmalar, bu dindarların birbirileriyle olan güç kavgaları genç kuşakların zihninde aynı düşünceleri oluşturacak diye endişe ediyorum. ’Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz’ diyecekler diye endişe ediyorum. Lütfen siz mabedi yeniden tanımlayarak, iman, akıl, üniversite ve bilim ilişkisini yeniden inşa ederek, ama kendinizi hakikatin yerine koymadan, hakikatin yolunda mesafeler kat ederek, ancak bu soruların cevabını bulabilirsiniz.”

Konuşmanın ardından üniversite içine yapılan İlahiyat Camii’ne katkıda bulunanlara plaket verildi. Daha sonra Görmez ve beraberindekiler, İlahiyat Camii’nin açılışını yaptıktan sonra öğlen namazını kıldı. Yapılan konferansa, Görmez’in yanı sıra, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Eskişehir İl Müftüsü Niyazi Ersoy ve çok sayıda davetli ile öğrenci katıldı.(İHA)

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses